Rozwój osobisty

Rozwój osobisty to ostatnio bardzo modna dziedzina, której poświęca się wiele uwagi w mediach i nie tylko. Rozwój osobisty stanowi temat przewodni wielu książek, artykułów prasowych oraz stron internetowych. Coraz częściej organizowane są także specjalne szkolenia z tematyki rozwoju osobistego.

Kursy i warsztaty prowadzi zwykle doświadczony psycholog, który pomaga uczestnikom odnaleźć i określić najważniejsze obszary rozwoju, nad którymi powinni popracować. Na warsztaty, kursy o tematyce rozwój osobisty trafiają najczęściej te osoby, dla których bardzo ważna jest kariera zawodowa. Są to, więc osoby, które pragną rozwijać swoje umiejętności, pasje a także awansować w miejscu pracy. W ramach tematyki rozwój osobisty wiele uwagi poświęca się takim zagadnieniom jak: inteligencja emocjonalna, asertywność, samoocena oraz pozytywne myślenie. Okazuje się, że zaniżona samoocena to problem, które dotyka wiele osób. Jeśli myślimy o sobie źle, nie wierzymy w swoje możliwości zwykle odbija się to negatywnie na życiu społecznym i zawodowym. Z powodu zaniżonej samooceny bardzo często nie układają się także związki partnerskie. Osoby, które dotyka ten problem bardzo często cierpią także na nieśmiałość. Warsztaty grupowe są, więc dobrym sposobem na to, aby powalczyć z nieśmiałością, nauczyć się lepszej komunikacji i pracy w grupie.

 

[note]Kursy rozwój osobisty zapewniają zdobycie tak cennych umiejętności przydatnych w pracy karierze zawodowej a nawet w życiu codziennym – kursy szkolenia z rozwoju osobistego podnoszą samoocenę, wpływają na pozytywne myślenia pomagają odnosić sukces[/note]
Rozwój osobisty to także tematyka często pojawiająca się w Internecie. Jest wiele stron psychologicznych, na których można poczytać o zwalczaniu stresu w pracy, o uczeniu się optymizmu i świadomym kształtowaniu swojej osobowości. Portale psychologiczne są dzisiaj bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez kobiety, ale także przez mężczyzn, którzy pragną poprawić swoją komunikację oraz popracować nad problemami w związkach. Badania pokazują, że osoby, które regularnie pracują nad rozwojem osobistym osiągają lepsze wyniki w pracy oraz wiodą bardziej satysfakcjonujące życie prywatne. Dzięki rozwojowi osobistemu możemy lepiej wykorzystywać swój potencjał i walczyć z rutyną w życiu codziennym.