Szkolenia kursy – czy warto się szkolić?

Od pewnego czasu pracownicy na różnych stanowiskach mogą podnosić swoje kwalifikacje poprzez różnego rodzaju kursy i szkolenia. Zarządzanie personelem, umiejętność komunikowania się, sprzedaż pod różnymi wersjami, czy zasady profesjonalnego telemarketingu, czy wreszcie kursy zawodowe oferuje bardzo wiele na rynku firm szkoleniowych. Czy warto się szkolić?

 

Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie własnych umiejętności jest bardzo ważnym kapitałem każdej osoby. W wysłanym cv i liście motywacyjnym ówczesny pracodawca, jak i pracownik działu HR, analizuje nie tylko naszą drogę edukacji, czy doświadczenia zawodowe, ale także wewnętrzną chęć doskonalenia zawodowego i personalnego. Szkolenia mogą być też dobrym sprawdzianem praktycznym, dla przedstawicieli handlowych czy telemarketerów, jak i osób, których ambicje sięgają wyższych stanowisk. Nie tylko bowiem poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, scenki czy zadania, ale także przez wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami szkoleń poznajemy arkana własnego zawodu i znajdujemy pomysły na trudniejsze sytuacje w pracy. Ciekawym rozwiązaniem są także kursy doszkalające, które pozwalają rozwijać umiejętności i kwalifikacje. Dzięki nim, można szybko nauczyć się obsługi programów komputerowych, zrobić sobie uprawnienia na obsługę wózków widłowych, albo skorzystać z bardziej wąskich dziedzin, jak kurs na spawacza, ślusarza, czy stolarza. Nawet, jeśli więc firma nie organizuje w swoim zakresie szkoleń wewnętrznych, czy nie posyła pracowników na zewnętrzne kursy i szkolenia, to warto samemu dbać o swoją przyszłość zawodową i trenować własne umiejętności, albo podnosić kwalifikacje. Rynek pracy i usług zawodowych szybko ewoluuje, jeśli się nie szkolimy i nie rozwijamy, a tym samym pozostajemy w miejscu, to szybko prześcignie nas konkurencja, młodych, bardziej dyspozycyjnych i rozwiniętych pracowników. To może oznaczać dla nas koniec ścieżki kariery, albo brak pracy i możliwości zarabiania pieniędzy. W tym wszystkim warto pamiętać o roli języków obcych, które w dzisiejszych, międzynarodowych kontaktach są bardzo ważne. Języki mogą być trampoliną do lepszych i bardziej płatnych ofert pracy, jak i renomowanych firm, z ugruntowaną na rynku pozycją.

 

Dla tych, których sytuacja finansowa nie daje możliwości korzystania z pełnopłatnych szkoleń, alternatywą, są także na wysokim poziomie szkolenia z dotacjami unijnymi.